Hackdan Qorun

Dərc edildi: 27 Dekabr 2012 / Ümumi
Etiketlər:

Bu Oyunlara Düşmeyin! Bildiyimiz kimi seyfeleriniz ve profilleriniz ogurlanir. Bunları nece edirler, en çox istifade etdikleri yollari yazacam ki,bu oyunlara düşmeyin.

1. Phishing Phishing Nedir? : PHISHING yeni qısacasi bankınızın, e- poçtunuzun veya bunun kimi melumat yazmagınzı gerekdiren bir şirketin web seyfesinin bir kopyasını düzeldib, istifadeçinin hesab melumatrini ogurlamagini güden bir İnternet saxtakarligidir. İngilisce “Balıq tutmaq” menasina gelen “Fishing” sözünün ‘f’ herfinin yerine ‘ph’ herflerinin qoyulmasıyla gelen termindir! Phishingten Nece qorunmaq olar? Unudulmaması gereken xüsus her növ online saxtakarlıq ve viruslara qarşı en böyük qorunma meqsedi ile, bu mövzuda melumatli olmaqdır.Tebii ki internetde güvenli alış-veriş etmeyi istiyirsek:
1. E-poctunuza gelen mesajların doğruluğuna emin olun.. Tanımadığınız kimselerden gelen mesajları silin, esla cavab vermeyin. “Aşağıdaki bağlantıya tıklayın” kimi e-pocta mektub larina ESLA KILIK ETMEYİN!.
2. http://www-facebook deye başlayan linklere girmeyin.
3. İşlerinizi online ederken, iş gödüyünüz web seyfesinın güvenli olub olmadığını hökmen yoxlayin! İnternet browserinizin üst hissesinde olan adres bölmesinde olan adresin “https://” olub olmadığını yoxlayin. “https://”’in sonunda bulunan “s” herfi bu seyfenın güvenli ve müxtelif şifreleme vasiteleri ile iş gördüyünü bildirir. Elave olaraq, internet browserinizin sağ alt qisminda yer alan bagli kilit işaresi, yene güvenli ve şifrelenmiş bir seyfede oldugunuzu gösterir.

2. Keylogger Keylogger eger sistem yöneticisinin melumati esnasinda yüklenmişse tamamile sistem güvenliği üçün işlemekdedir.Lakin bu yazılım veya çevreci sistem yöneticisinin melumati olmadan yüklenmişse tamamiyle hücum ve casusluq meqsedi daşiyır. Yazılım veya çevreci dedim çünki keyloggerlar iki cürdür. Yazılımla işleyen Keyloggerlar : Sisteminize yüklenmesiyle aktif hala gelen tuş teqib programlarıdır ,klaviyaturunuzda basılan her tuşu bir senede qeyd eder. Çevreciyle işleyen Keyloggerlar : Kompuyuterinize bir program install edilmesi ile aktif hala gelen tuş teqib cihazıdır ,klaviyaturunuzda basılan her tuşu bir qalıcı yaddaş kartına yazmaq ehtiyaci duymadan qeyd eder. Güvenlik meqsedli Keyloggerlar Ümumilikde validiyenler uşaqlarinin internetdeyken teqib etmeleri üçün istifade edilir ve tamamile sistem yöneticisinin melumati esnasindadir.
Hücum meqsedli Keyloggerlar! Güvenliğinizi tehdit eden keyloggerlar müxtelif yollardan kompuyuterinize bulaşa biler. Bu yolllardan en yaygını herhansi bir programın içine keylogger yerleştirilerek sisteminizde install edilmesidir. Şüpesiz en böyük tehdit, şüphesiz eyni zamanlı mesajlaşma programları ( msn , icq , Yahoo , google talk v.b. ) bir hacer size herhansi bir fayl göndere biler.Hacer gönderdiği bu faylin içine (ümumilikde program veya fotoğraf olur ) keylogger yerleştire biler. Gönderdiyi fayl işlek gözükürken eslinde arxa planda melumatlariniz daxilinde, keylogger işlemeye başlamışdır bele. Bu andan etibaren hackere özunüzü teslim etmiş olarsiniz en zor iş bitmiştir. Artıq hackerin edeceyi tek şey kompunun başına keçib, sizin klaviyaturunuzda bastığınız tuşları teqib etmektir. Keylogger sisteminize bulaşdıkdan sonra hacerin tenzimlemelerine göre, bastığınız tuşların qeydini içeren sened ya hacerin belirlediği e-pocta adresine geler yada web saytinda arxivleye biler. Ayrıca hacer basdığınız tuşları anlıq olaraq teqib ede biler ve istediği melumati sizden alar-almaz hack işlerine başlaya biler. Keyloggerlardan qurtulmaq : Sistem yöneticisinin dışında işleyen keyloggerları tapib yönetcisiye bildiren programlara anti-keylogger deyilir. Bunlar en çok istifade olunan üsullardir… Diğer yollari yazmaga ehtiyac duymadım. – Seyfende admin et, üyesini artıracam. Kimi oyunları yeyecek adam yoxdur mence :)…

Bu yazi tamamile hackdan qorunmaq meqsedi daşiyir ve esla hack öyretmir!! Hack ve diger zererli paylaşimlar blogum terefinden paylaşilmir ve bu melumatlarin paylaşilmasi qeti qadagandir!!

Join

şərhlər
  1. Kenan dedi ki:

    Salam bu keyloggeri nece tapıb mehv etmek olar?

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google photo

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma